تاریخچه محله

میدان بهارستان از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران است.

میدان بهارستان تا اواخر دوره سلطنت رضاشاه میدان نگارستان نامیده می‌شد که از نام باغ و کاخ نگارستان گرفته شده‌بود. مجموعه نگارستان در شمال میدان قرار داشت و به‌دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان خانه تابستانی پادشاه در خارج از شهر تهران آن روز ساخته شد.

این میدان از جنوب به محله سرچشمه (و پس از آن چهار راه سیروس و میدان شوش)، از شمال به خیابان بهارستان و خیابان فخرآباد و محله دروازه شمیران (و سپس پل چوبی)، از غرب به خیابان جمهوری اسلامی، باغ سپهسالار و چهارراه
سیدعلی واز شرق به خیابان مجاهدین اسلام محدود است.

دلیل اصلی اهمیت این میدان وجود ساختمان مجلس شورای ملی (مجلس دوره مشروطه) و مجلس شورای اسلامی در این میدان است. ضلع شمال غربی این میدان بورس فروش ساز در تهران است و ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شمال غربی این میدان واقع است.

این میدان محل رخدادهای مهم تاریخی در تاریخ معاصر ایران بوده‌است. مهمترین این رخدادها ایجاد ساختمان نخستین مجلس قانونگذاری ایران در دوره مشروطه در این میدان، ترور میرزا علی‌اصغرخان اتابک در هنگام خروج از مجلس، به توپ بسته شدن مجلس توسط قزاقان تحت فرمان لیاخوف روسی، راهپیمایی‌های متعدد مردم در حمایت از دولت مصدق و نیز راهپیمایی مخالفین دولت مصدق در این میدان است.

میدان بهارستان

این میدان  فضای  مرکزی  میان  سه باغ  بوده است . باغ نگارستان  در ضلع  شمالی  ، باغ  بهارستان  که  عمارت مسکونی  سپه سالار  در آن  قرار داشت  و بعدها  در زمان  مشروطیت  در اختیار مجلس شورای ملی  گذاشته  شد  و مسجد  سپه سالار  در ضلع  جنوبی  باغ  مدرسه  شهید مطهری  شد  و باغ نظامیه  در جنوب  میدان  که  عمارت  مسعودیه  در آن  قرار داشت . هویت  میدان  بهارستان  را بیش  از هر چیز ، مبارزات  و تظاهرات سیاسی  می سازند . جنگ های  خیابانی  مشروطه   و مستبدی  و به توپ  بستن  مجلس  از طرف  محمد علی  شاه  و غوغای  جمهوری  و در دوران  محمدرضا شاه  تاسال  1332 کودتای  علیه  علیه مصدق  و غیره همه در این  میدان  صورت گرفته  بود .  ازجمله مراسمی  که در عصر  فتحعلی شاه  در میدان  بهارستان  انجام می  گرفت ، مراسم  شتر قربانی  در روز عید  قربان بود .  نخستین  جشن  سالانه  مشروطیت  نیز  در این  میدان  برگزار شد  که تمام  انجمن های  شهر تهران  دور تادور  آن تشکل می شد

خیابان سعدی

خیابان لختی که امروز به نام خیابان سعدی معروف است، در گذشته جزء باغ لاله زار به حساب می آمد. بعد از قطع درختان لاله زار در زمان ناصر الدین شاه، این خیابان احداث شد که از میدان توپخانه منشعب می گردید. این خیابان به علت اینکه درآن رفت  و آمد بسیار کمی صورت می گرفت و اغلب شبها، عده ای دزد و شب رو در آن جیب های عابرین را می زدند (لخت می کردند)، خیابان لختی نام گرفت! این خیابان که تا میدان استقلال (واقع در خیابان جمهوری) امتداد دارد، بعدها تغییر نام یافت و به نام سعدی، شاعر شیرازی، مشهور شد.

خیابان امیر کبیر (چراغ برق سابق)

از میدان توپخانه به طرف شرق، خیابانی منشعب می گردید که به علت ایجاد کارخانه چراغ گاز در آن، خیابان «چراغ گاز» نامیده می شد. هنگامی که استعمال چراغ برق، توسعه بیشتری یافت و کارخانه چراغ برق، جای چراغ گاز را گرفت، نام خیابان به «چراغ برق» تغییر یافت. هم اکنون این خیابان، امیر کبیر نامیده می شود.

پیوندهای داخلی
سرای محله هرندی
سرای محله ایران
سرای محله بازار
سرای محله کوثر
سرای محله امامزاده یحیی
تماس با ما
اطلاعات تماس
آدرس : میدان بهارستان-خیابان ظهیرالاسلام-کوچه شهیدجوادی-سرای محله بهارستان
تلفن :77636899
پیامک : 30003300333330
ایمیل : sarayebaharestan@yahoo.com

انتقادات و پیشنهادات