پل چوبی اتصال تهران قدیم به تهران مدرن

پل چوبی پلی است در مرکز شهر تهران. این پل در تقاطع خیابان انقلاب و خیابان سپاه در جهت شمالی-جنوبی قرار دارد ودسترسی میدان سپاه به میدان بهارستان  را امکان‌پذیر می‌سازد. پیش از این که شهر تهران به شکل امروزی خود درآید،دور شهر دروازه هایی بنا شده بود تا دفاع از شهر ممکن باشد. یکی از این دروازه‌ها، دروازه شمیران بود با خندق‌هایی پر ازآب در اطرافش که برای عبور از آن‌، از پلی چوبی استفاده می‌شد. امروزه از این دروازه و آن خندق پر از آب اثری نیست‌، اما این محل همچنان به نام پل چوبی معروف است. همچنین نام محله است : محله ای است در فاصله میدان شمالی دروازه شمیران و عشرت آباد، دراین محل که تا سال های دهه دوم قرن شمسی حاضر خندقی بود، که بیرون دروازه شمیران قرارداشت، پلی چوبین زده بودند، که با انباشتن خندق از میان رفت، ولی نام آن به مثابه اسم محل باقی ماند.همچنین دراصفهان یکی از پل های زاینده رود به پل چوبی یا جویی معروف است.

پل چوبی ؛ اتصال تهران قدیم به تهران مدرن :

حتما نام محله پل‌چوبي را بارها شنيده‌ايد يا حتي از حوالي آن گذر كرده‌ايد اما شايد وجه تسميه اين محل را به نام پل چوبي ندانيد.

پل چوبي در گذشته‌هاي دور، محل اتصال بين تهران قديم و تهران مدرني كه امروزه مي‌شناسيم، بود يا به عبارتي بهتر است بگوييم پل چوبي، معبري بر خندق شمالي مابين دارالخلافه ناصري و ييلاقات شميران بود. تاريخچه ساخت و نامگذاري اين محل به‌دوران زمامداري ناصرالدين شاه بازمي‌گردد. يكي از دروازه‌هاي خارج از دارالخلافه، دروازه شميران بود كه مدخل خيابان نظاميه )از سرچشمه به سمت شمال و كمي بالاتر از ميدان بهارستان) قرار داشت و چون در اطراف اين دروازه خندق‌هاي پرآبي براي دفاع از شهر به سبك دوران صفويان ساخته شده بود .

براي تهراني‌ها عبور و مرور از اين خندق غيرممكن بود. در نتيجه حكومت روزها روي خندق يا كانال براي خروج دارالخلافه‌نشينان به قصد رفتن به زمين‌هاي كشاورزي، مزارع، باغات، شميرانات و اطراف تهران از پل چوبي بزرگي كه در واقع يك تخته چوبي بود، استفاده مي‌كردند و تخته را روي خندق قرار مي‌دادند و يك‌ساعت به غروب مانده اين پل را برمي‌داشتند تا اوباش وارد پايتخت نشوند.

با روي كار آمدن پهلوي اول، اين خندق مانند خندق‌هاي ديگر اطراف تهران پر شد و روي آن خيابان وسيعي به سبك خيابان‌هاي فرنگي ساخته شد، نام خيابان را رضاخان به اسم خود شاهرضا) خيابان انقلاب اسلامي) گذاشت. امروز ديگر در آن مكان نه از دروازه اثري باقي‌مانده و نه از خندق، تنها چيزي كه باقي‌مانده، محله‌اي به نام پل چوبي است.

اين محله تا ده‌ها سال بورس بازار چوب‌فروش‌ها و پهنه نجاري‌ها بود كه طي ساليان اخير با مديريت شهرداري تهران كارگاه‌ها به حاشيه جنوب شرقي در جاده خاوران انتقال يافت و تنها چند مغازه چوب‌فروشي در آن محل باقي مانده كه آنها هم در شرف انتقال‌اند.

پیوندهای داخلی
سرای محله هرندی
سرای محله ایران
سرای محله بازار
سرای محله کوثر
سرای محله امامزاده یحیی
تماس با ما
اطلاعات تماس
آدرس : میدان بهارستان-خیابان ظهیرالاسلام-کوچه شهیدجوادی-سرای محله بهارستان
تلفن :77636899
پیامک : 30003300333330
ایمیل : sarayebaharestan@yahoo.com

انتقادات و پیشنهادات