موزه

موزه  نقاشی پشت شیشه

موزه نقاشی پشت شیشه که در برگیرنده آثار زیبا و متنوعی از این هنر است در یکی از بناهای قدیمی تهران با معماری سده اخیر(1309 خورشیدی)، خانه دکتر شقاقی قرار دارد. بنای یادشده را شهرداری خریداری و برای ایجاد موزه‌ای با هدف معرفی هنر نقاشی پشت شیشه بازپیرایی، تجهیز و آماده‌سازی کرده و در فروردین ماه سال 1377 خورشیدی در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار داده است.

نقاشی پشت شیشه از هنرهای بسیار قدیمی است. محل تولد و پیدایش این روش احتمالاً یکی از کشورهای چین، مصر یا روم باستان بوده است. قدیمی‌ترین نقاشی پشت شیشه که متعلق به قرن سوم یا چهارم پیش از میلاد است در محدوده کشور ایتالیا (منطقه آپولیا) به دست آمده است. این روش در قرون وسطی در ایتالیا، به ویژه در «ونیز» و جزیره «مورانو» بسیار مورد توجه قرار داشت و به تدریج از ایتالیا در سراسر اروپا از جمله آلمان، فرانسه، اتریش وغیره گسترش یافت. در قرن هفدهم این نوع نقاشی به تدریج به یک هنر مردمی تبدیل شد و به خانه‌های مردم نیز راه یافت.

تاریخ ساخت و کاربرد شیشه‌های رنگی در ایران به دوره ایلامیان می‌رسد، اما تا کنون گواهی و نشانه قطعی از تزئین شیشه‌ها با رنگ یا نقاشی روی آنها به دست نیامده است. براساس شواهد و مدارک، هنر نقاشی پشت شیشه در ایران یک هنر وارداتی بوده که بنابر روایات متعدد از راه بندر ونیز وارد ایران شده است. موضوعات و طرح‌های مورد استفاده در ایران عبارت هستند از: حاشیه‌های رنگی، گل، گل و مرغ، صورت‌کشی یا شبیه‌کشی، روایات ملی، مذهبی و تاریخی، نقوش انسانی، حیوانی، هندسی و تصاویر بناها و منظره‌ها و نوشته‌ها و خطوط قرآنی.

روش کار در نقاشی پشت شیشه با نقاشی معمولی فرق دارد. در این روش قسمت‌های حساس پایانی در آغاز کار انجام می‌شود، یعنی به این صورت که ابتدا جزئیات و ظرایف کار، سپس به رنگ‌گذاری زمینه و رنگ‌های اصلی پرداخته می‌شود. این روش شباهت زیادی به شیوه نقاشی رنگ و روغن یا اکریلیک دارد.

از نقاشان معروف این تکنیک در دوره زندیه آقاصادق، آقا نجف، آقا زمان و از دوره قاجاریه مهرعلی، استاد احمر و از دوره پهلوی عبدالجلیل، عبدالخلیل، عبدالنبی، عبدالحمید، فتح‌الله آغاسی، حسین همدانی، بیوک احمری، عبدالله رحیمی و از دو دهه اخیر امیر رحیمی، مهین عظیما، عفت رحیمی، محمدعلی ذوالقدر و غیره را می‌توان نام برد. ‏


آدرس : تهران - خیابان هدایت - نبش خیابان نورمحمدی

روزهای بازدید : همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری

ساعات بازدید :  9-17

بهای بلیت : برای اتباع ایرانی 2000 ریال

بهای بلیت : برای اتباع خارجی 20000 ریال

گالری

Get Adobe Flash player Install latest flash player if you can't see this gallery, or click here to see the html version.

ارتباط با ما
پیوندهای داخلی
سرای محله هرندی
سرای محله ایران
سرای محله بازار
سرای محله کوثر
سرای محله امامزاده یحیی
تماس با ما
اطلاعات تماس
آدرس : میدان بهارستان-خیابان ظهیرالاسلام-کوچه شهیدجوادی-سرای محله بهارستان
تلفن :77636899
پیامک : 30003300333330
ایمیل : sarayebaharestan@yahoo.com

انتقادات و پیشنهادات