حسینیه

حسینیه آقا سید هاشم

در زمانیکه مرحوم (آقا سید هاشم) در محله پامنار تهران اقامت و سکنی داشت قسمتی از شمال تهران بر حسب امر( ناصر الدین شاه قاجار) اباد گردید و عده ای از رجال و بزرگان آن زمان برای خود در این محل که معروف به( شاه آباد) بود باغ و خانه احداث نمودند و محل سکونت خود را از داخل شهر به این قسمت انتقال دادند. روزی در یکی از همین باغها که متعلق به ورثه مرحوم(حاج شریف خان) برادر سپهسالار وقت بود مجلس سوگواری حضرت سید الشهدا برگزار بود و به منظور ذکر مصائب آن حضرت از مرحوم(آقا سید هاشم ) دعوت به عمل آمد و در همین مجلس بود که آن مرحوم به فکر تهیه محل مناسبی جهت خرید برای برگزاری مراسم عزاداری برای عموم طبقات جامعه افتاد و از بخت خوش ورثه (حاج شریف خان) قصد فروش باغ موروثی خود را داشتند پس پیشنهاد فروش این محل را می نمایند که پس از چند روز معامله انجام می گردد . تقریبا ً این جریان در اوایل سال 1300 هجری قمری و در حدود یکصدو پنجاه سال قبل بوده است. این بنا تا اوخر سال 1320 شمسی که مصادف با در گذشت فرزند ارشد و وصی مرحوم (آقا سید هاشم) بنام( حاج سید محمد علی) بوده دوام داشت ولی بر اثر طول زمان و بارندگیهای شدید و برفهای سنگین سقف بنا فرو می ریزد که بلافاصله بوسیله خانواده تعمیر و مرمت می شود و چون این تعمییر کافی نبود تعمییر و تجدید بنای آن توسط خیرین انجام می شود. این بنا در سال 1375 توسط سرکار خانم بدری اقبال(هاشمی شیرازی) فرزند مرحوم حاج سید احمد هاشمی شیرازی و سرکار خانم فرنگیس پاکروان (موتمنی طباطبائی) فرزند سرکار خانم اختر السادات هاشمی شیرازی تعمیر اساسی شد.و نهایتاً این بنا در سال 1390 شمسی توسط (سید محمد حسین هاشمی شیرازی) مرمت گردید.


مجالسی که در ایام سال در این مکان برگزار می شود

1.     / همه ساله ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا در منزل شخصی حاج سید محمد تقی هاشمی شیرازی (فرزند حاج سید محمد علی )که در جنب بنای حسینیه قرار دارد مراسم پخش نذری برقرار می باشد(این مراسم قریب 60 سال است که در این منزل انجام می پذیرد.)

2.     / همه ساله از اول ماه محرم تا پانزدهم ماه محرم بمناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا(ع) مجلس عزاداری برقرار است.

3.     / از بیستم ماه صفر که مصادف با ایام اربعین سید الشهدا(ع) صبحها تا آخر ماه صفر که مصادف با رحلت پیغمبر (ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع) مجلس ذکر مصیبت منعقد است.

4.     / همه ساله در ماه مبارک رمضان هنگام ظهر اقامه نماز جماعت برقرار است.

5.     / هر سه شنبه جلسه تفسیر و قرائت قرآن برای بانوان برگذار می شود.

6.     / در اعیاد مذهبی بخصوص شبهای ولادت سیدالشهدا مجلس مولودی برقرار می باشد.

این بنا در تاریخ سوم اسفند 1377 شمسی با شماره ثبت 2268 جز آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس بنا: تهران خیابان جمهوری (شاه آباد)/ کوچه شهید مظفری(آقا سید هاشم)
پیوندهای داخلی
سرای محله هرندی
سرای محله ایران
سرای محله بازار
سرای محله کوثر
سرای محله امامزاده یحیی
تماس با ما
اطلاعات تماس
آدرس : میدان بهارستان-خیابان ظهیرالاسلام-کوچه شهیدجوادی-سرای محله بهارستان
تلفن :77636899
پیامک : 30003300333330
ایمیل : sarayebaharestan@yahoo.com

انتقادات و پیشنهادات